Poradnik specjalistów

Jak dobrać grzejniki przy ogrzewaniu na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień to bezpieczne i oszczędne ogrzewanie dla domów mieszkalnych, letniskowych oraz lokali użytkowych. Jest wiele powodów, dlaczego warto zdecydować się na takie ogrzewanie. Musisz jednak wiedzieć, czym kierować się wybierając konkretny model paneli TermoPlaza. Najważniejsze są parametry techniczne.

Dopasuj grzejniki do swojego wnętrza

Aby dobrać odpowiednie panele grzewcze, oblicz zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą według następujących zasad:

  • Jeżeli panele mają stanowić główne źródło ogrzewania, w nowym budynku dobrze ocieplonym należy wybrać moc 40 W dla ogrzewania 1 m² powierzchni. W starym budownictwie dobrze ocieplonym (minimum 10 cm styropianu lub innego materiału o podobnych właściwościach) warto zastosować 45-60 W/m², natomiast w starym nieocieplonym budynku – 55-70 W na 1 m².
  • Jeżeli panele mają działać jako ogrzewanie pomocnicze przy innym, głównym systemie grzewczym, należy przyjąć moc 25-50 W dla 1 m² powierzchni w zależności od izolacji termicznej budownictwa oraz Państwa oczekiwań.

Powyżej podane moce obowiązują dla pomieszczeń o wysokości 2,6 m.

Na przykład, jeśli Twój dom jest bardzo dobrze ocieplony, nie występują w nim dodatkowe straty ciepła, brak też nieogrzewanych pomieszczeń, wysokość nie przekracza 2,6 m i ma on powierzchnię 100 m², minimalna łączna moc grzejników powinna stanowić około 4000 W, czyli 40 W x 100 m².

Jeżeli panele grzewcze mają pełnić w takim budynku funkcję ogrzewania pomocniczego, należy wybrać grzejniki o łącznej mocy minimum 2500 W, czyli 25 W x 100 m².

Następnym krokiem jest dobór konkretnych paneli grzewczych TermoPlaza do każdego pomieszczenia.

Moc grzejnika nie powinna być niższa od zapotrzebowania pomieszczenia na moc grzewczą. Na przykład, do pomieszczenia o powierzchni 16 m² w budynku opisanym powyżej, musimy zastosować panel o mocy minimum 640 W (16 m² x 40 W). Idealnym wyborem w tym przypadku będzie panel grzewczy TermoPlaza o mocy 700 W.

Jeśli zapotrzebowanie mocy jest większe niż panele o maksymalnej mocy, które posiadamy w naszej ofercie (700 W dla paneli bez termostatów i 900 W dla paneli z termostatami wbudowanymi), warto zastosować kilka paneli, których łączna moc będzie odpowiednia lub trochę wyższa od wyliczonej sposobem powyżej.

Do wszystkich obliczeń możesz także użyć naszego kalkulatora: termoplaza.pl/panele-zuzycie-pradu. Zachęcamy również do kontaktu z naszym działem obsługi Klienta który pomoże w doborze.

Przed zakupem grzejników należy wymierzyć powierzchnię, na której zostaną zamontowane. W sprzedaży dostępne są urządzenia prostokątne o wymiarach od 51x49x4 cm (270W) do 140x56x4 cm (900W). Posiadamy również panele w wersji pionowej (700W oraz 900W).

Nie zawsze sytuacja jest taka prosta: wysokie lub niskie sufity, pomieszczenia połączone ze sobą, klatki schodowe i antresoli utrudniają dobór właściwego promiennika na podczerwień, w takiej sytuacji rekomendujemy skontaktować się z naszymi doradcami lub przesłać plan budynku na nasz adres mailowy dla szybkiej, precyzyjnej i niezobowiązującej wyceny.

Zobacz także: